Z poniższymi podpowiedziami, łatwo opracujesz listę rzeczy absolutnie niezbędnych za granicą. Przede wszystkim, nie zostawiaj sprawunków na ostatnią chwilę, pomyśl wcześniej co zabrać ze sobą w podróż, bo na przykład czas oczekiwania na niektóre dokumenty może być dość długi. Przeczytaj poniższe informacje i przekonaj się, czy nie zapomniałeś o czymś ważnym?

Bez tych dokumentów nie przekroczysz granicy

Dowód osobisty wystarczy, ale tylko, gdy przemieszczasz się w strefie Schengen. W dalszą podróż koniecznie zabierz paszport. Gdy planujesz wyjazd, sprawdź na stronie MSZ czy potrzebujesz wizy. Jeśli tak, koniecznie wyrób ją z wyprzedzeniem lub upewnij się, że dostaniesz tzw. visa on arrival. Sporo państw nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce, a wiza jest wymagana. Na przykład, aby wyrobić wizę do Mjanmy, najlepiej udać się do ambasady do Berlina. Choć książeczka szczepień nie jest obligatoryjna, to warto ją posiadać. Poza tym, są na świecie kraje, które wymagają zaszczepienia się na żółtą gorączkę czy meningokoki. A poza powyższymi dokumentami, co zabrać ze sobą w podróż? Niektóre kraje nie wpuszczą nas bez okazania biletu powrotnego, wykupionego ubezpieczenia podróżnego czy odpowiedniej kwoty pieniędzy na czas pobytu. Dobra rada – wszystkie dokumenty zeskanuj i zapisz na przenośnej pamięci typu pen drive, będziesz miał choć takie zabezpieczenie w wypadku kradzieży oryginałów.

A poza dokumentami, o czym pomyśleć przed wyjazdem?

Oczywiście o pieniądzach. Najwygodniejsza opcja to karta płatnicza. Sprawdź najpierw opłaty w Twoim banku, prowizje obowiązują przy transakcjach i wypłatach z bankomatów. Poza tym, zadzwoń do banku i uprzedź o wyjeździe – zwłaszcza do bardziej egzotycznych rejonów świata. Jeśli tego nie zrobisz, karta może zostać zablokowana, gdy system bankowy uzna transakcję za podejrzaną. Na taki wypadek, warto mieć drugą kartę, najlepiej z innego banku. Najlepszą opcją na zagraniczne wojaże, są karty dedykowane do płatności zagranicznych, bez prowizji za transakcje, za wymianę waluty i wypłaty. Gotówka w dolarach lub euro, też będzie dobrym pomysłem, bo praktycznie w każdym kraju, bez problemu wymienisz ją na lokalną walutę. Poza kwestiami finansowymi, zadbaj o ciągły kontakt z bliskimi. Jeśli chodzi o telefon, opłaty roamingowe potrafią zaskoczyć. Dlatego, szczególnie poza UE, warto już na miejscu kupić lokalną kartę sim. Dalej sam uzupełnij już listę o przedmioty osobiste i najpotrzebniejsze w podróży, i tak wrócisz z dużo większym bagażem – bagażem doświadczeń!