Planując karierę zawodowego kierowcy trzeba wziąć pod uwagę obowiązek, jakim są okresowe badania. Zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski przepisami, systematycznie musi poddawać się im każda osoba, która zawodowo zajmuje się przewozami drogowymi. Badania kierowców, którzy nie ukończyli 60. roku życia muszą być przeprowadzane co 5 lat. Starsi mają obowiązek poddawania się im co 30 miesięcy.

Badania psychologiczne kierowców realizowane są w niemal każdym mieście. Szczecin i Kraków takich specjalistów mają wielu. Jest to wygodne, jeśli o czas, jaki trzeba poświęcić na badania. Lekarz będący na miejscu nie wymaga dojazdu i jest dostępny niemal od ręki. Nie warto jednak odwlekać wizyty do ostatniej chwili przed końcem terminu ważności ostatniego badania. Może bowiem okazać się, że nie będzie można dostać się do lekarza, a bez aktualnych badań nie da się wykonywać obowiązków zawodowych.

Badanie kierowców to m. in. testy psychologiczne i pytania, na które trzeba udzielić odpowiedzi. W trakcie takiej wizyty trzeba też wykazać się logiką i odpowiednią szybkością reakcji na różnego rodzaju bodźce.