Naprawy, regularne przeglądy i odwiedziny w serwisie nie mogą ominąć żadnego systemu znajdującego się w wyposażeniu samochodu. Beztroskie ignorowanie tej zasady prowadzi do awarii, a te lubią mieć miejsce spodziewanym momencie. Najbardziej potrzebne funkcje wyposażenia auta bywają złośliwe i przestają działać wtedy, gdy są najbardziej potrzebne, a od zaprzyjaźnionego warsztatu z zaufanym mechanikiem w zespole kierowcę dzieli znaczna odległość. Wyjątkiem nie jest klimatyzacja, o którą trzeba dbać.

Zalety posiadania w aucie systemu klimatyzacji doceniane są szczególnie latem, gdy na dworze panują upały, a przed sobą ma się długą podróż na wakacyjny wypoczynek. Klimatyzacja przydaje się również w wilgotnych porach roku. Znacznie ułatwia osuszenie wnętrza samochodu. Z powodzeniem można wykorzystać ją do usunięcia pary, która osiadła na szybach.

Serwis klimatyzacji trzeba odwiedzić m. in. po to by uzupełnić poziom czynnika roboczego. Niezbędne jest również regularne odgrzybianie oraz dezynfekcja kanałów wentylacyjnych. Warszawa i Legionowo mają wielu specjalistów zajmujących się serwisem klimatyzacji.