Ilu kierowców miało tyle szczęścia w nieszczęściu, że usterkę która dopadła ich samochód w trasie udało się usunąć na miejscu, bez potrzeby transportu auta do warsztatu? Pozostali musieli skorzystać ze wsparcia, jakim jest autoholowanie. W znacznie gorszej sytuacji będzie kierowca samochodu, który ma przeciwwskazania do wzięcia go na hol. Wówczas konieczne jest szukanie lawety.

Na polskich drogach przybywa samochodów, których nie można holować. Dotyczy to m. in. aut z automatyczną skrzynią biegów. Z tej formy pomocy nie mogą korzystać również kierowcy samochodów z napędem na cztery koła oraz w sytuacji, gdy ich auto wyposażone jest hydropneumatyczne zawieszenie. Laweta będzie potrzebna również wówczas, gdy awarii ulegnie układ kierowniczy lub hamulcowy.

Lista przeciwwskazań do holowania samochodu jest długa. Przybywa też aut, które spełniają warunki dyskwalifikujące je do ciągania na holu. Zgodnie ze wszystkimi regułami rynku, na takie zapotrzebowanie może być tylko jedna odpowiedź – przybywa warsztatów mających lawety samochodowe sprzedaż ich też rośnie i może okazać się dochodowym biznesem.